• default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
středa 21 bře 2018
Joomla Templates and Joomla Extensions by joomla2you.Com
img
img

Děti venku

Listopad  

Skřítek Javorníček

Putování za Hochwaldským mužíčkem

Naše školka uvnitř

Herna

Studánka svaté Zdislavy

Pramen léčivé vody, energie mládí…

Stále se něco děje

plavání

Jídelna

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Vytisknout

Jak připravit dítě do školky

Léta praxe potvrzují slova psychologů. Každý, kdo se těší na jakoukoli záležitost, kdo o ní pozitivně přemýšlí a hovoří, ten se s realitou, která přijde, srovná daleko lépe než ten, kdo od samého počátku je nedůvěřivý, pesimistický nebo se bojí. My dospělí si můžeme vzít na pomoc rozumové zdůvodnění, ale děti řeší situaci pouze na základě pocitů. O to je to pro ně těžší. 
A proto si Vám dovoluji připomenout pár osvědčených a vyzkoušených postřehů, jak pomoci Vašim dětem, které budou do školky vstupovat po prázdninách poprvé.

1. Nikdy děti školkou nestrašte, nevyhrožujte.
Nepoužívejte například věty typu:
"Počkej, však tam poznáš..."
"Už si s tebou nevím rady, už aby tě v té školce..."
"Tam budeš muset poslouchat..."
"Však poznáš..."
"No, oni tě tam naučí, to uvidíš..."
"S takovými, jako jsi ty, si tam poradí..."
"Jestli budeš zlobit, tak ti..."
"Já musím do práce a ty do školky."
a podobně

2. O školce a učitelkách hovořte pouze v pozitivním světle – před dětmi je nikdy nekritizujte, nezpochybňujte – i kdybyste si to třeba mysleli.
Nepoužívejte například věty typu:
"Ona je taková..."
"No, slyšeli jsme, že ta je na děti moc přísná..."
"Tamta učitelka se nám moc nelíbí."
"Vždyť oni si těch dětí ani nevšimnou..."
"Péťa měl ze školky jenom strach..."
Připomínky sdělte raději učitelkám, aby se daly problémy řešit. Právě učitelky budou mít Vaše dítě převážnou část dne ve své péči a vlivu! Dítě by je mělo přijímat jako důvěrné známé.

3. Nepochybujte o Vašich dětech.
Nemluvte s nimi o pláči, nechuti k jídlu, zvracení a podobně:
"Jestli budeš plakat, tak..."
"Když se ti tam nebude líbit, zůstaneš u babičky..."
"Když jsem já byla malá, tak ve školce vařili nedobré..."
"Jestli ti tam bude někdo ubližovat, tak..."

4. Říkejte jim o hezkých hračkách, kamarádech, pohádkách, písničkách, výletech a jiných lákavých činnostech, které je čekají.
"Školka je pro šikovné děti."

5. Choďte okolo školky a ukazujte dětem, jak si ty dnešní děti hrají na zahradě, jak jsou veselé a spokojené.
Využijte 1 až 2 návštěvy školky s dítětem, kdy se (s Vámi za zády) bude cítit bezpečně, přestože vstoupí na „cizí“ půdu.

6. Vytvářejte dětem klidný denní režim, měňte jej minimálně.
Nenechte se ovlivňovat a vydírat, pokud se dítě vzteká, pláče, protestuje. Buďte laskaví, ale důslední. Tento klid v rámci daných pravidel se Vám i dítěti v budoucnu velmi vyplatí, dítě se snáze orientuje v tom, co je a co není pro Vás přijatelné.

7. Zkoušejte krátká odloučení dítěte od maminky.
Zejména u hodně fixovaných dětí je dobré dohodnout se s kamarádkou a postupně dítě v této oblasti připravovat. Nenechte ale dítě prožít stres z nepřipravené situace, vždycky mu předem vysvětlete, že si odskočíte (do obchodu, před dům, hodit dopis do schránky a podobně).

8. Učte dítě sebeobsluze (jíst lžící, kousat z krajíce, používat WC – i jinde než doma, umývat si ruce, oblékat a svlékat základní oblečení, domluvit se – vyjádřit potřebu, smrkat a podobně).

9. Krátce před nástupem nechte dítě vybrat si v obchodě něco, co bude mít s sebou ve školce (bačkůrky, tričko, tepláky, batůžek, plyšovou hračku a podobně). Stejnou úlohu však může splnit i starší, ale oblíbená hračka či mazlíček.

Téma týdne

12.3.2018 - 16.3.2018

Javorníček a dešťová kapička – koloběh vody v přírodě, význam vody pro lidi i přírodu, počítání kapiček, grafomotorika – šikmé přerušované čáry (prší), rytmizace – Dešťové kapičky ….

5.3.2018 - 9.3.2018

Co vyprávěla stará borovice – proč je důležité dřevo, co se z něho vyrábí, poznat další materiály a jejich využití, počítání stromů, prostorová orientace v lese ….( nahoře, dole, uprostřed, vlevo, vpravo, pod, nad…)

19.2.2018 - 23.2.3018

Javorníček a chytrá kmotra liška – vyprávění o lesních zvířatech, stopy, pobytové stopy, zvířecí pexeso, více, méně , zajíček skáče – grafomotorika…

12.2.2018 - 16.2.2018

S Javorníčkem na masopustu – zvyky, tradice, karneval…

5.2.2018 - 9.2.2018

Javorníček a sovička Rozárka – poznat dravce, způsob života, potrava, foukání do peříček, sova honí myšku – grafomotorika, prostorová orientace – sova sedí na stromě, za stromem, pod stromem…

Jablonné v Podještědí

Město, ve kterém žijeme. 
Plní funkci kulturního společenského centra v oblasti pod Lužickými horami.
Přírodní krásy okolí a četné historické památky města vytvářejí ideální základnu pro pobyt domácích i zahraničních návštěvníků. 

Lückendorf „Zwerghäuser“

show

Dlouhodobá spolupráce Mateřské školy Studánka Jablonné v Podještědí se zahraniční partnerskou německou mateřskou školou v Lückendorfu „Zwerghäuser“.

 

Pátrání ve Studánce